Jak jsme spustili stránky a co všechno tomu předcházelo?

Nahlédněte pod pokličku toho, co všechno jsme museli absolvovat, abychom měli svůj vlastní blog a stránku s recepty a jinými vychytávkami…

Tak předně vám řekneme, že škola je na prvním místě. Je to naše povinnost. Takže to je přednější. A zájmové kroužky i Nepečené dorty jsou naše zábava. Pak taky trávíme čas s kamarády. A když už víte, jak jsme začali s Nepečenými dorty, pak také víte, že nám pomáhá táta. To, že je to všechno funkční, docela i hezké 🙂 přehledné, to je jeho zásluhou. Jasně, že mu do toho taky „kecáme“ 🙂 (poznámka: od roku 2018 mu do toho kecá nejvíc Máťa a své slovo má taky Zuzanka). Ale necháváme se vést a učíme se novým dovednostem. Ale jen „vocamcaď pocamcaď“.

Nemůžeme umět hned od začátku všechno a ani nechceme. Věříme, že podle jeho rad to mnoho z vás zvládne úplně samo. My ale chceme dělat to, co nás baví. A do toho najít lidi, kteří se zapojí, pomohou nám a zase budou dělat to, co od srdíčka baví je. A jsme za to moc vděční a rádi, že se nám to daří. A teď už praktické informace od táty, který také vytváří celý seriál článků o tom, jak na vlastní webovky.

Jaké projekty dětí se líbí tátovi?

„Líbí se mi, jak jsou děti a mladí nadšení a zapálení do tvorby čehokoliv. Internet jim nabízí nepřeberné množství možností, jak se uplatnit, jak se prosadit, realizovat. Kterak využít příležitosti pro své nápady a kreativitu. Bohužel hodně z dětí nemá jasný cíl a zaměření ani ve videích, která publikují na YouTube. Pominu-li obcházení zákazů rodičů, podmínek provozovatele služby a často i nebezpečí při prozrazování informací o sobě i svých blízkých do internetového světa, tak většina těch videí a YouTube kanálů nemá žádné zaměření. Je to žumpa nesmyslů. Vulgární vyjadřování se a neúcta k sobě samým jsou, zdá se, největším tahákem pro získání sledovanosti.

Ale málokdo si uvědomuje, že ti nejúspěšnější Youtubeři nebo weby jsou cíleně zaměřené na nějaké téma – a tomu také podřizují i svůj obsah. A dále rozšiřují své aktivity k činnostem a videím, která s tím souvisejí. Uvědomme si, že každý, kdo má do prdele ďourku, nemůže být úspěšný. Za úspěchem se skrývají hodiny a hodiny práce. Vytrvalost, píle, odlišnost a taky nápad. 

Pokud chcete víc informací o webech, podívejte se na blog Víc než se zdá. Vzniká tam celá série článků, audiočlánků a podcast, který by mohl pomoct otevřít oči dalším a dalším nadšencům, kteří by rádi chtěli tvořit na internetu pořádné hodnoty. Možná objevíte sami sebe nebo nějaký tip, který vám pomůže. Nejraději bych byl, kdyby si blog Nepečené dorty pročítali jak malí Youtubeři, tak i jejich rodičové. Pak to teprve dostane ten správný smysl. Mít pouze Youtube kanál nebo Facebook stránky se totiž může šeredně vymstít – píšu o tom v článku Kterak mé podnikání málem skončilo díky Facebooku.“

– Michal Dušek –

Máme tedy výhodu v tom, že máme k ruce někoho, kdo to umí. A umí to hodně dobře. Sice to tátovi bere hodně času, ale vidí v tom smysl. Prostě v tom je s námi <3

Když se rozhodnete mít vlastní stránky, co k tomu potřebujete?

Možná teď budete odpovídat, že nějaký prostor, hosting, domény, nebo že vám stačí YouTube, Facebook atd. Ale to je velký omyl. To první a nejdůležitější, co potřebujete mít, je především NÁPAD. A ten postupně rozvíjet a realizovat.

Udělejte si dohodu sami se sebou.

Napište si na papír:

„Já, jméno příjmení, se pouštím do projektu název, protože chci co chci dokázat, a budu se mu věnovat pravidelně a vytrvale. Budu se vzdělávat, abych byl(a) lepší a lepší, ale zároveň si budu plnit své povinnosti (např. související se školou). Minimálně kolikrát krát v týdnu budu výčet činností (např. točit videa, psát příspěvky, kreslit, fotit, aktualizovat…) a vytvořím tak co vytvořím, který si získá do konkrétní datum počet fanoušků (nebo odběratelů, či jiné cíle).“

Také my jsme si tento závazek dali – stojí v něm, že budeme natáčet videa pravidelně každý týden alespoň jeden recept a doplňková videa k celému projektu, jako např. „10 důvodů, proč se pustit do nepečených dortů“ a mnohá jiná – třeba upoutávková videa v našem obchůdku s dárkovými předměty.

Dejte si datum a podepište. A své vlastní dohody se držte! Jasně, časem ji pravděpodobně upravíte podle toho, jak se vše bude vyvíjet, protože celkový směr vám pomůže určit i odezva od fanoušků. Ale pozor – od těch správných fanoušků. Pokud je cílová skupina jiná, než jste chtěli, bude potřeba něco změnit…

Nyní máte v ruce (na papíře) nejdůležitější informace pro to, abyste se mohli rozhodnout, jak s vaším nápadem dál naložit. A jestli zůstanete pouze u Youtube kanálu, což je asi nejsnadnější cesta, jak začít točit a publikovat videa, stanovte si svůj směr a cíl.

Chcete svůj web?

Pak byste si měli přečíst (nebo poslechnout audiočlánek) „Proč mít vlastní web? Potřebuju ho vůbec?“. Dozvíte se v něm další užitečné informace a především otázky, které vám dost napoví…

Autor: Anna Dušková - spoluautorka projektu Nepečené dorty

S Máťou jsem se pustila do nepečených dortů a moc mě to bavilo. Ukuchtit něco dobrého, slaďoučkého. Můj nejoblíbenější dort je lehký svěží tvarohový nepečený dort s želé a lesním ovocem. Ráda tvořím. Maluju, vyrábím, píšu, ale hlavně tančím. A tanec byl důvod, proč mé místo převzala Zuzanka. Baví mě street dance, latina i výrazovky. Se školou toho už bylo moc a nepečené dorty si žádají svůj čas. Vymýšlím si vlastní choreografie. Jezdila jsem na koních. Zvířata mám moc ráda. Mým snem je připravovat dobroty také pro zvířata a jednou si prosadit vlastní značku 😉 A protože jsem od táty dostala iPhone, mohu se také věnovat fotografování. A s tátou postupně rozvineme také Nepečené dorty na sociálních sítích.

Napiš nám komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..